מאמרים נוספים

נגיף הקורונה – משבר או הזדמנות?

זה אולי לא נשמע פופוליסטי וגם קצת קר ומנוכר אבל רוב המשקיעים הגדולים בעולם עשו את הכסף שלהם בזמני משבר. לרוב, שאנשים נמצאים במצוקה, הם

השקעות נדלן בקליבלנד

השקעה בקליבלנד

השקעה בקליבלנד ארה”ב תמיד נחשבה ליעד השקעה אטרקטיבי, אבל בעשור האחרון היא זוכה לפופולריות רבה אף יותר. יש לא מעט ערים גדולות ומדינות מרכזיות שזוכות

מהן אפשרויות ההשקעה בארה”ב?

משקיעים ישראלים רבים פונים להשקעה בארה”ב מבלי להבין לעומק מהן אפשרויות ההשקעה העומדות לרשותם, האם הרכישה אכן מתאימה להם, והאם חשוב לשים דגש על בדיקת

יש לי משהו לספר לך!

לאחר חודשים רבים של מחשבה ודיונים, השקנו באתר ביזפורטל תכנית בה אני מתארח מדי שבוע ומדבר על כל הקשור לשוק הנדל”ן בארה”ב. אין ספק שגם

מה זה שורט סייל (SHORT SALE)?

בשנים האחרונות הפך פופולרי יותר המונח שורט סייל (SHOT SALE) – בעלי המשכנתאות שלא עומדים בהחזרים החודשיים, מקבלים אישור מהבנק למכור בעצמם את הנכס במחיר הנמוך מגובה המשכנתא, במקום להיכנס להליך עיקול. הליך של SHORT SALE  עדיף גם לבנק וגם לבעל המשכנתא. בארץ אגב, הבנק יעקל לכם את הבית, ותיאלצו לשלם את כל המשכנתא וכן את כל ההוצאות הנלוות, כך שבמקרים רבים החוב יהיה גבוה בעשרות אחוזים מגובה המשכנתא לפני הליך העיקול

בארץ הבנקים לא סלחניים בכל הקשור למשכנתאות. במידה ובעל משכנתא לא עומד בתשלומים במשך שלושה חודשים ברציפות, ולא מגיע להסדר בכל הקשור למשכנתא, הבנק יעקל לו את הבית ויחייב אותו על כל גובה המשכנתא בתוספת הוצאות עו”ד ועוד מגוון רחב של הוצאות.
כשבעל משכנתא בארה”ב יודע כי לא יוכל לעמוד בתשלומים החודשיים, הבנקים יותר קשובים ויש באפשרותו שני אופציות. הראשונה לחכות שהבנק יפנה אותו מביתו ויעקל את הנכס. ובאופציה השנייה להיות אקטיבי יותר ולדאוג למכור את הבית במחיר הנמוך יותר מגובה המשכנתא בכפוף לאישור הבנק.

האופציה הראשונה של עיקול אינה טובה לאף אחד מהצדדים לא לבנק ולא לבעל הנכס. לבנק היא איננה טובה שכן לתהליך העיקול הוצאות עו”ד, כמו כן בהליך זה הבית יימכר במחיר נמוך מאוד, וכאקט של תסכול מצד הדייר הבנק יקבל בית הרוס.

גם מצד הדייר אופציה זאת אינה טובה שכן היא פוגעת בקרדיט שלו בבנק במשך שבע שנים, וכן חלות עליו הוצאות עו”ד והוצאות נלוות נוספות כתוצאה מהליך העיקול.

גם השכנים המתגוררים בסביבת הנכס המעוקל סובלים מהעיקול, שכן הבית יימכר במחיר נמוך משמעותית ובכך ערך הדירות שלהם יורד גם כן.
לעומת זאת בתהליך שורט סייל (SHORT SALE) בעל המשכנתא מקבל אישור מהבנק למכור את הבית במחיר נמוך, אך במחיר גבוה יותר אם הנכס היה נמכר בעיקול. כתוצאה מכך כל הצדדים מרוצים יותר: הבנק מרוויח מהעובדה כי יקבל יותר כסף מתהליך העיקול, לא יהיו לו הוצאות פינוי ועיקול וכמובן שהדייר ממשיך להתגורר בבית בכל התהליך הזה וממשיך לקבל החזרי משכנתא מדי חודש.
מצד הדייר הליך שורט סייל (SHORT SALE) עדיף שכן הקרדיט שלו ייפגע במשך שנתיים שלוש בלבד ולא שבע כפי שנהוג בעיקול. כמו כן בזמן זה יוכל לחסוך כסף לרכישת הנכס הבא. מעבר לכך לא ייאלץ בעל המשכנתא לשלם הוצאות עורכי דין וכן הוצאות הנלוות לתהליך העיקול. חשוב לציין כי הליך השורט סייל הינו תהליך ארוך ויכול להימשך חודשים ארוכים, שכן הליך המו”מ עם הבנק על המחיר יכול להימשך חודשים רבים. על כן אנו צריכים לדעת כי בתור משקיעים אם נציע הצעה על בית הנמכר בשורט סייל, נקבל תשובה לאחר זמן רב, אך לפחות נדע שנקבל בית שאינו זקוק לשיפוץ מסיבי, כפי שהיה במידה והיינו רוכשים את אותו בית מעיקול.
בשנים האחרונות הבינו הבנקים ובעלי המשכנתאות כי הליך זה עדיף על עיקול וזאת הסיבה שהפך לפופולארי בארה”ב.  ברבעון השני של 2011 נמכר נכס ממוצע  ב- 164,217$ בתהליך העיקול לעומת 192,129$ בשורט סייל, כך שללא ספק עדיף לבנקים ולבעל המשכנתא הליך של שורט סייל ולא הליך של עיקול.

איך מרוויחים כסף מנדל”ן ביום של המשכנתאות? לחץ כאן

להורדה בחינם של הספר כיצד להשקיע בנדל”ן בארה”ב חכם לחץ כאן
דילוג לתוכן