איפה הכי כדאי להשקיע?

השקעות בארה"ב

השקעות בארה"ב

בואו נדמיין מצב בו יש שני מדינות, ובשניהם יש בחירות להנהגה חדשה – במדינה הראשונה נבחר ראש ממשלה, ובשנייה נשיא. במדינה הראשונה הממשלה רוצה שמחירי הדיור ירדו, והקמפיין של כל המועמדים מתבסס על האג'נדה הזאת, במדינה השנייה לעומת זאת המועמדים לנשיאות עושים קמפיין ושואפים שמחירי הדירות יעלו. איפה הייתם משקיעים במדינה הראשונה או השנייה?. ההיגיון אומר בשנייה, אז למה הרוב משקיע בראשונה ומפחד מהשנייה?

אני נפגש עם לא מעט משקיעים בנדל"ן שרוצים להשקיע בארץ. הם מבררים לגבי דירות זולות בבאר שבע, צפת, חיפה וכו'. הם מבררים על משכנתאות, מחירים, מסי רכישה וכו' ומאוד אופטימיים, שהמחירים יעלו. הם בכלל גם לא מפחדים שיש עשרות אלפי טילים שמכוונים אלינו, ובקרוב גם כנראה אטום. שלא תבינו לא נכון, גם אני מושקע לא מעט בארץ. אין לי שום דבר רע להגיד על נדל"ן עד כה בארץ. יש לי בעיה עם התזמון. את רוב הנכסים שלי קניתי משנת 2008-2011, בתקופה בה המגמה של המחירים הייתה כלפי מעלה. היום המגמה שונה, היום המגמה היא להוריד את המחירים. אין מועמד של מפלגה שלא מדבר על להוריד את מחירי הדיור, אין כתבה בעיתון שלא מדברת על בועה, והכי חשוב אין יום בו אין מפוטרים בעלי משכנתאות. יכול להיות שיצליחו להוריד, יכול להיות שלא. יכול להיות שיש בועה, יכול להיות שלא. מה שבטוח זה שמי שייבחר לראשות הממשלה ינסה להוריד המחירים ואני בספק רב אם המחירים יעלו.  שלשום החליט סטנלי פישר להקטין את אחוז המימון למשקיעים מ 70-80 אחוז ל 50 אחוז בלבד. זאת אומרת שאם בעבר עבור דירה שעולה 300 אלף ₪ היה עליכם להביא הון עצמי של 90 אלף, היום תצטרכו לגייס 150 אלף. זה לא העניין של הכסף כמו האמרה שעומדת מאחורי המהלך. אין רמז יותר ברור מזה שבנק ישראל רוצה להוציא את המשקיעים!!!. אם הוא היה יכול להגיד את זה פשוט, הוא היה אומר: "תעופו מפה, ואל תשקיעו פה, לכו למקום אחר".

כשמשקיעים בנדל"ן יש 2 הכנסות: שכירות ואקזיט (מכירת הנכס ברווח). רוב הכסף בנדל"ן נעשה במכירה באקזיט. אני לא ימשיך להשקיע בחיים במקום בו הסיכוי לאקזיט הוא אפסי, או במקום בו לא רוצים שאשקיע שם.

לעומת זאת יש מדינה – ארה"ב, עם הכלכלה החזקה בעולם, בה גם כן יש בחירות אבל לנשיאות, שבו לכל מועמד יש אג'נדה משלו אך לשניהם אותו מטרה: להוציא את המדינה מהמשבר, ולעלות את מחירי הדיור. אובמה רוצה לעשות את זה דרך התערבות המדינה, ורומני דרך חברות פרטיות ומקורות מימון. מה שבטוח ששניהם יעשו כל שיכולתם,כדי לעלות את המחירים. אם אחד המועמדים לא יצליח בכך, הוא ירשם בספרי ההיסטוריה כאחד שהבטיח ולא קיים.

אז למה למרות כל הנתונים הללו, משקיעים עדיין חושבים להשקיע כאן בישראל? אומרים שאנחנו העם החכם בעולם, זה נראה לי נכון. אבל נראה לי שאנחנו גם העם השאנן בעולם. עם שבטוח ש"לי זה לא יקרה". גם בארה"ב לפני כמה שנים חשבו שלהם זה לא יקרה והמחירים לא ירדו.

כדי לדעת על כיצד להתמודד עם פחדים בנדל"ן לחץ כאן

להורדה בחינם של הספר איך לרכוש בית בארה"ב  לחץ כאן

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן