בחירות 2013: כשכולם מדברים על הוזלת מחירי הדיור, לא שווה להשקיע

הבוקר נספרו הקולות האחרונים, ויאיר לפיד הפתיע עם 19 מנדטים ובכך העלה את יוקר המחיה ושוויון בנטל, לסדר היום הציבורי. כשכל המפלגות קוראות כעת להוריד את מחירי הדיור – לא שווה לקנות דירה להשקעה בארץ


הבוקר קיבלתי טלפון מאחת המשקיעות ששוקלת לרכוש דירה בארץ. היא ביקשה להתייעץ האם שווה לרכוש בית ולהרוויח תשואה ואקזיט.

חשוב לי לציין כי גם אני מושקע בארץ בנכסים אז אני מאוד אובייקטיבי, למרות שעיקר עיסוקיי כרגע הם סביב ארה"ב

וזאת דעתי: כשיאיר לפיד מסתמן כדבר הבא, הסיכוי לרכוש דירה בארץ ולמכור באקזיט הופך למשימה בלתי אפשרית ומסוכנת. כשכל המפלגות קוראות להוריד את יוקר המחייה, כשהכוונה להוריד את מחירי הדיור, אני לא רואה אופציה להרוויח בנדל"ן בארץ, ברכישת דירה להשקעה. הרי הכסף הגדול בנדל"ן הינו המכירה באקזיט, שלא לדבר על התשואות הנמוכות שיש כרגע בארץ, כתוצאה ממחירים דיור גבוהים. נניח שלא היינו גרים פה, לא היה סיכוי שהיינו חושבים על להשקיע פה.

והנה הסיבות:
1. המחירים הגיעו למצב אבסורדי, והפכו לדיון ציבורי
      2. התשואות בהשכרת הנכסים נמוכות
      3. השוק בהאטה וצפויים פיטורים נרחבים
      4. איראן בדרך להשגת פצצת אטום וכלפי ישראל יש איום תמידי

עכשיו נניח שהייתם גרים באירופה והייתם שוקלים להשקיע בנכס ומצפים להרוויח תשואה טובה ואקזיט, הייתם שוקלים להשקיע בישראל? אני בטוח שממש לא.

כשכל המפלגות מימין או משמאל, מדברות על הוזלת הדיור, סביר להניח שזה יקרה. ואם זה לא יקרה, אז הסיכוי שהמחירים ימשיכו לעלות אינם גבוהים. במקרה הטוב המחירים יעלו באחוזים בודדים או ירדו באחוזים בודדים. במקרה הפחות טוב המחירים ירדו משמעותית.

חשוב להבהיר: הממשלה לא רוצה בהתרסקות מחירים, גם לא הבנקים ובטח לא בנק ישראל. התרסקות מחירי הדיור בארץ, יגרמו למשבר כלכלי, כפי שקורה בכל מדינה בה יש התרסקות מחירי הנדל"ן (ע"ע ארה"ב). עוד יש לומר כי המדינה מכניסה כסף רב ממיסים בגין מס רכישה, וכן בגין מכירת קרקעות, לכן היא האחרונה שרוצה התרסקות מחירים. אבל אם הממשלה תחליט שהיא רוצה להוזיל מחירים, וכפי הנראה זה מה שעומד לקרות, היא תצליח להוזיל את מחירי הדיור ב 10-15 אחוזים מבלי להתאמץ יותר מדי.

אז האם שווה לרכוש כרגע נכס בישראל להשקעה? לדעתי ממש לא, כי הסיכוי להפסיד עולה על הסיכוי להרוויח. לא ארצה להשקיע בנכס מיליון שקל ולדעת שבעוד שנה יהיה שווה 800 אלף.

רוצה לדעת כמה עולה בית בארה"ב ? לחץ כאן

להורדה למייל של כיצד להשקיע בנדל"ן בארה"ב  לחץ כאן

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן