בעקבות עלית המחירים, מספר הנכסים הנמצאים "מתחת למים" ירד ל 9 מיליון

נדל"ן בפלורידה

בית בארה"ב

על פי נתוני מרץ 2013 העלייה במחירי הנדל"ן בארצות הברית, עוזרת ללווים נואשים רבים לעלות אל מעל פני המים. מספר הלווים שנמצאים 'מתחת למים' – לוקחי משכנתאות  החייבים סכומים גדולים מהערך בפועל של הנכסים, צנח במעל 40 אחוזים בהשוואה לשנה שעברה. בסוף מרץ 2013 נמצאו מתחת למים רק תשעה מליון לווים
כתוצאה ממשבר הסאב פריים בעלי נכסים רבים מצאו עצמם עם משכנתא הגבוהה בהרבה משווי הנכס – נכסים אלו נקראים "מתחת למים". אולם לאחרונה בעקבות עליית המחירים רבים הלווים המתחילים לעלות מעל פני המים. אפילו במדינות כמו פלורידה, ששלושים ושלושה אחוזים מהמשכנתאות בה נמצאו מתחת למים או נבאדה, בה שלושים ותשעה אחוז מהמשכנתאות נזקקו לבלון חמצן, חל שיפור ביחס בין ערך המשכנתאות לערך הנדל"ן. הצניחה במספר המשכנתאות 'מתחת למים' משמעותית במיוחד, בעיקר בגלל שלווים שערך המשכנתא שלקחו גדול מערך הנדל"ן בבעלותם, נוטים להשתמט מתשלומים ולהפוך ללווים בעייתיים.
"תמיד היה קיים מתאם ברור בין רמות גבוהות של אקוויטי שלילי (מצב שבו הלווה נשאר חייב גם לאחר שהנכס מומש), לבין אחוז הלווים הבעייתיים", אומרים אנליסטים בכירים בארצות הברית. עוד לטענתם נתוני חודש מרץ 2013 מראים כי לווים בעלי אקוויטי חיובי, (לווים שנותרו בידיהם סכומים לאחר שהנכס נמכר והחוב עבורו כוסה) השיגו תשואה גבוהה יותר מהממוצע הלאומי ובכך התקרבו מאוד אל הימים שלפני המשבר.
ככל שהלווים נמצאים עמוק יותר 'מתחת למים', אומרים האנליסטים, גדל הסיכוי שלהם להפוך לבעייתיים. הירידה ברמות האקוויטי השלילי סייעה להפחית את אחוז המשכנתאות הבעייתיות – מספר ההלוואות שנכנסו לפיגור רציני בששת החודשים האחרונים, והעמידה אותו על פחות מאחוז אחד, לראשונה מאז 2007.
רוב המשכנתאות הבעייתיות הן משכנתאות ותיקות שנלקחו לפני זמן רב. משכנתאות חדשות יותר, בעייתיות פחות היות והן ניתנו תחת תקני אשראי מחמירים יותר. כמו כן, על פי הדו"ח גם מספר העיקולים ממשיך לרדת בכל ארצות הברית ביותר משמונה אחוזים לחודש, בעוד המכירות של נדל"ן מעוקל עלו בלמעלה מעשרה אחוז.

נדל"ן בפלורידה

המכירות מעיקולים, להוציא את קליפורניה, עלו ברבע הראשון של השנה ב-שלושה עשר אחוזים, יחסית לרבע הרבעי של 2012. בקליפורניה, צנח מספר המכירות מעיקולים ב- 35% בעקבות חוק זכויות בעלי הבתים החדש, שהוריד משמעותית את מספר העיקולים במדינה.
כדי לדעת איך רוכשים נכס בארה"ב מברוקר ישראלי לחץ כאן
כדי לדעת איך לרכוש נכס בארה"ב ולעשות את זה נכון לחץ כאן

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן