גלובל פרגון נכנסה לקשיים והודיעה כי סוגרת את משרדיה בארץ

 נדל"ן בארה"ב אני תמיד מזהיר בבלוג את המשקיעים, שלא בודקים לאיזו השקעה הם נכנסים, ולאן בדיוק הולך הכסף. אתמול לצערי הודיעה חברת גלובל פרגון כי משרדיה בארץ ייסגרו ונכסיה יימכרו, חלקם בהפסד – ללא ספק טלטלה עבור 500 משקיעים של החברה

שוק הנדל"ן בארה"ב מהווה מוקד משיכה למשקיעים רבים מהארץ ומהעולם. כפי שכבר ציינתי בעבר משקיעים רבים נוטים להקל ראש בכל הקשור בהשקעות נדל"ן בארה"ב. אולי זה חוסר הידע, אולי המרחק מהנכס, הם אלו שגורמים למשקיעים להתנהג קצת בצורה אפתית וחסרת אחריות. לא מעט משקיעים קונים נכסים מבלי לבדוק נתונים בסיסיים כמו: מי הדיירים בשכונה, כמה מרוויחים, מה אחוז אבטלה וכו'. זה בא גם לידי ביטוי בקבוצות, שמארגנים כאן ברוקרים/משווקים מהארץ. לא מעט משקיעים נכנסים לקבוצות רכישה גדולות עם עשרות שותפים שלא מכירים אחד את השני, ובטח לא מודעים לאן הכסף הולך בדיוק. משום מה המשקיעים נוטים להתעניין רק בסכום ההשקעה ובתשואה החודשית, כל מה שבדרך הם פחות מתעניינים.

אני לא רוצה חלילה להישמע כמו מטיף, אך זה חורה לי לראות משקיעים, שלא יודעים מיהם השותפים שלהם, כמה עולה הנכס, כמה עולה השיפוץ, איפה הכסף בדיוק מוחזק, כמה עולה התפעול החודשי וכו'.

גלובל פרגון היא בדיוק חברה כזאת. לפני זמן זומנתי למשרדי החברה להתעניין באיזו השקעת משרדים גדולה בארה"ב. הגעתי למשרד שלהם ברחוב מנחם בגין, והתחילו לדבר איתי על משרדים, קומפלקסים ושכונות שלמות שהם מציעים למכירה כקבוצת רכישה. בהתחלה התלהבתי, הרגשתי כמו מינימום נוחי דנקנר, נוכח כל התמונות של הנדל"ן המטורף שהם רצו לשווק לי, אבל אחרי שנתתי לעצמי שתי סתירות הבנתי שזה החלום שהם בעצם מוכרים – בכסף קטן שמשקיעים שמים, הם מרגישים גדולים ושותפים באיזה בניין משרדים שאלוהים יודע מה התוכנית העסקית שלה.

אתמול בלילה הודיעה החברה ל 500 משקיעים: "חברות וחברים יקרים, ברצוני להביא לידיעתכם כי מזה תקופה מצויות חברות גלובל פרגון בישראל וביוסטון בקשיים כלכליים. לאחרונה, הורע מצב החברות עד כדי קושי ממשי להמשיך ולנהל את העסק באופן שוטף. לאור המצב, החלטנו לסגור את חברת השיווק הפועלת בישראל באופן מידי והמשך הפעילות והטיפול בנכסים יבוצע ממשרדי החברה ביוסטון בלבד בניהול עו"ד אלון סולומון."

עוד נכתב כי "בשל מצבה של החברה ביוסטון אין אנו יכולים להבטיח את המשך הניהול השוטף והתקין של הנכסים לאורך זמן, ולפיכך אנו ממליצים לכל קבוצה למנות נציגות מטעמה שתקבל את מלא המידע מהחברה ביוסטון ותחליט האם היא מעוניינת בהמשך ניהול הנכסים בידי החברה ביוסטון או בידי חברת ניהול אחרת ולחילופין להחליט על מימושם."

את האימייל עם ההודעה הזו קיבלו מאות לקוחות של החברה, כל אחד מהם מחזיק בחלק מחברה שמחזיקה בנכס כלשהו. כך לדוגמה, במתחם KNIGHT'S LANDING של החברה הממוקם ביוסטון ומכיל 280 יח"ד, מחזיקים 88 ישראלים. במתחם Court Yard של גלובל פרגון שממוקם אף הוא ביוסטון וכולל 241 יח"ד, מחזיקים 118 ישראלים. בסה"כ מדובר בכמעט 500 ישראלים שמושקעים בפרויקטים השונים של גלובל פרגון ביוסטון וניו יורק.

לכן אני תמיד אומר תבדקו טוב טוב כל השקעה בנדלן בארהב, הימנעו מהשקעות גדולות בכמה מידות ממידותיכם ואל תשקיעו בשום מקום שאתם לא יודעים בכל רגע נתון איפה הכסף, ולאן הוא הולך. אני לא נגד קבוצות, ההיפך הוא הנכון. אך צריך לדעת לעשות את זה נכון, עם האנשים הנכונים ועם הידע הנכון.

להורדה בחינם של הספר המדריך לרכישת דירהבארה"ב לחץ כאן 

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן