האם שוק הדיור נמצא בשיא?

לפני רכישה של דירה, למגורים או להשקעה, צריך להתייחס למחירים. שאלה מרכזית הקיימת כיום היא האם שוק הדיור נמצא בשיא? נסביר את הדברים תוך התייחסות לשנים האחרונות ואיזו מגמה צפויה להיות בהמשך. נתייחס לשוק הישראלי תוך מתן דגש על אזור חיפה.

שוק הדיור בעשרים השנה האחרונות

כדי להתייחס לשאלה האם שוק הדיור בשלב הזה נמצא בשיאו, בישראל בכלל ובחיפה בפרט, בואו נראה מה קורה בארץ בעשר ובעשרים השנים האחרונות. באופן כמעט עקבי, לאורך פרק זמן ארוך זה, אפשר לראות שכל הזמן אנשים מחכים שהמחירים ירדו אבל הם ממשיכים ועולים. בעשר ובעשרים השנים האחרונות, כל מי שחזה שהשוק בשיא והוא לא יכול לעלות יותר, התבדה. המחירים עולים והמגמה הזאת חדה באופן מיוחד בעשור האחרון.

מה משפיע על שוק הדיור

יש הרבה דברים שמשפיעים על שוק הדיור, כאשר שני הגורמים העיקריים הם רמות ההיצע ורמות הביקוש. בישראל, במיוחד בערים מרכזיות, ניתן לראות כיצד מתפתח מחסור בדירות. מגמה זו ניכרת היטב גם בחיפה וסביבתה. כמות הדירות הקיימת איננה גדולה מספיק כדי לענות על הביקוש. ההיצע נמוך מדי והוא גדל לאט מדי. אפשר לראות זאת היטב כאשר מסתכלים על נתון שנקרא התחלות בניה. קצב התחלות הבניה נמוך מדי. אפילו כעת, כאשר יש ממשלה חדשה ויציבה יחסית, עדיין התחלות הבניה לא מספיקות כדי לענות על הביקוש הנוכחי ועל הביקוש הצפוי.

גורמים נוספים שמשפיעים על שוק הדיור הם עלויות הבניה ובמידה פחותה יותר מדד המחירים לצרכן. גם כאן, אפשר לראות כי המדדים הללו עולים. וכאשר עלויות הבניה של קבלנים עולות, זה מפעיל לחץ נוסף לעליות מחירים. אמנם יחסית למרכז הארץ, מחירי הדיור באזור חיפה נמוכים יותר, אבל גם באזור זה ניתן לראות מגמת עלייה בולטת וברורה. נזכור כי חיפה היא העיר המרכזית והגדולה והחזקה של אזור הצפון. גם פה, הכיוון הוא ברור ומצביע למעלה. מעט קשה להעריך האם העלייה תהיה חדה מאוד כפי שראינו, או שהיא תתמתן.

מה צפוי עם שוק הדיור בהמשך

על פי כל הסימנים, לא נראה ששוק הדיור נמצא בנקודת השיא הגבוהה ביותר. סיכוי נמוך בלבד שמפתחת בועה, מפני שאנשים תמיד צריכים מקום לגור והשוק הישראלי יחסית קטן ומצומצם. כשיש מחסור בהתחלות בניה והביקוש עולה, גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות. מי שחושב שכרגע השוק נמצא בשיא, עלול להתעורר בעוד שנה או שנתיים ולגלות כי המחירים של היום מגלמים מציאה של ממש.

באזורים מסוימים בארץ, אכן ניתן לראות התמתנות בקצב העליות. יחד עם זאת, באזורים המבוקשים לרבות השכונות המועדפות בחיפה, הצפי הוא להמשיך עליות ברור. מגמה זו צפויה לקבל תמיכה מתוכניות עירוניות לחיזוק שכונות חלשות, הוספת פתרונות תחבורה נוספים, חיזוק תשתיות וכיוצא בזה.

 

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן