מהו ה-טייטל קומפני (Title Company)?

ברכישת נכס בארצות הברית יש צורך להשתמש ב-Title Company  - גוף ניטרלי המורכב מעורכי דין וסוכני ביטוח, הדואג להעביר את הזכויות בנכס לקונה, תוך כך שהוא מוודא שהנכס שזה עתה רכשתם, אכן נמצא בבעלותו של המוכר, ושלא קיימים שעבודים, עיקולים או חובות כלשהם על הנכס. 

איך לא חשבו על ההמצאה הזאת בישראל?
עד שנת 1860 בערך (אל תתפסו אותי על השנה המדויקת, אני לא היסטוריון…) על קונה נכס מקרקעין בארה"ב היה לבדוק שעבודים, וכן הוא היה אחראי על הצד המשפטי ברכישה. אולם לאחר מספר שנים הוחלט על הקמת גוף נטרלי –Title Company (טייטל קומפני), המורכב בין השאר מסוכני ביטוח ועורכי דין שמטרתו – לדאוג שכל הנוגעים בעסקה יקבלו את המגיע להם, להימנע מחובות/שעבודים/עיקולים וכך למנוע מעשי עוקץ והונאה.

מה תפקידו בפועל של ה-Title Company?

  1. בדיקה שהנכס נקי משעבודים, עיקולים או מכל חוב כלשהו לגופים פרטיים או ממשלתיים, כגון: חובות משכנתא, חשמל מים או מיסים.
  2. שמירת כספי העסקה בנאמנות, עד למועד המכירה והעברת הבעלות בנכס על שם הרוכש, שהוא למעשה מועד הסגירה (closing). עד אותו תאריך כל הנוגעים בעסקה אמורים להשלים את  כל החובות המוטלים עליהם במסגרת העסקה, לרבות העברת מסמכים/הטפסים/הכספים, 
  3. העברת הכספים המגיעים  לביטוח הנכס, לברוקר, למוכר, לארנונה ולכל מי שהוא צד בעסקה.
  4. בסיומה של העסקה הטייטל קומפני מנפיק תעודת ביטוח, בשם Titleinsurance, במסגרתה הוא מתחייב לכך שאם יתברר שהיה קיים חוב מסוים על הנכס, בתקופה בה שימש בתפקידו, הוא יישא בחוב במלואו.

יש לציין, שהטייטל קומפני הינו גוף עסקי לכל דבר ועבור פעולותיו הוא גובה כמה מאות דולרים, בד"כ מדובר בסדר גודל של 300-400 דולר.

מה יתרונו הגדול של ה-Title Company?

הטייטל קומפני הינה חברות ענק שמבטחות הצדדים במקרה של הונאה, זאת בניגוד לישראל בה הכסף נמצא בנאמנות אצל עו"ד אחד, שיכול להיעלם בכל רגע עם כספי הנאמנות.

על משקיעים שמתפתים לבית יפה מבחוץ לחץ כאן

להורדה בחינם של המדריך כיצד להשקיע נכון בנדל"ן לחץ כאן

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן