למה נכסים זולים מניבים אחוזי תשואה גבוהים יותר?

בהשקעת נדל"ן, אחד הגורמים המרכזיים המשפיעים על איכות ההשקעה היא רמת התשואה. ככל שרמת התשואה גבוהה יותר, כך מדובר על השקעה מוצלחת יותר. הפרמטר הזה חשוב בכל שוק הדיור והנדל"ן, ברמה הארצית. אנשים רבים סבורים בטעות שנכסים יקרים מניבים את התשואה הגבוהה יותר. למעשה באופן מעניין, דווקא הנכסים הזולים יותר מניבים את אחוזי התשואה הגבוהה יותר. לכן, רכישת נכסים בחיפה, ממשיכה לעניין את המשקיעים שרוצים להפיק את המקסימום מההשקעה שלהם.

איך מושפעת התשואה ממחיר הנכס

תשואה מחושבת באופן כזה שתקבולי השכירות שמקבלים, מחושבים לא במונחי שקל אלא באחוזים, מתוך מחיר הנכס. זאת אומרת שלמרות שנכס יקר מניב יותר במונחי כסף, הרי שביחס לכל שקל שהשקעתם אתם מקבלים פחות באחוזים.

תמונת המצב הזאת לעיתים מבלבלת ברגע הראשון, משום שבתל אביב, התקבול של שכר דירה גבוה יותר בשקלים. אבל לקבל יותר ₪ בתל אביב או בגבעתיים, לעומת פחות ₪ או בחיפה, זו רק חצי מהתמונה. רק השוואה של תשואה, כלומר באחוזים, מגלה את העדיפות למשקיע. כלומר כאשר מחיר הנכס נמוך יותר, כך באחוזים מקבלים תשואה גבוהה, לפעמים באופן ניכר ביחס לנכסים יקרים.

תשואה במרכז לעומת תשואה בחיפה

אפשר להדגים זאת בקלות באופן מספרי, כאשר ניקח בחשבון נכסים יקרים (במרכז הארץ) לעומת נכסים הרבה יותר זולים, באזור הצפון בדגש על חיפה. אם ניקח את אזור המרכז, הרי שברמות המחירים של היום אפשר להשיג נכסים במחירים של 1.5 מיליון ועד 2 מיליון וגם מעבר לזה. לעומת זאת, נכנסים באזורים אחרים, כמו למשל באזור חיפה, נמכרים בחצי מחיר. אפשר למצוא מגוון נכסים במחירים של 0.7 – 0.75 מיליון ₪ (באזור 700 אלף ₪). השכרה של נכסים מניבים באזור המרכז מניבה תשואה של כ-2 עד 2.5 אחוז לשנה. לעומת זאת, השכרה של נכס מניב בצפון, שנקנה במחיר הרבה יותר נמוך, מניבה כ-4 אחוזים ואפילו יותר. אגב, השכרה לשותפים בדרך כלל מעלה את התשואה שאפשר לקבל.

יתרונות בהשקעה בחיפה ובצפון למשקיעים

לאור מה שציינו ובהתאם לכמה שיקולים נוספים, אלה כמה יתרונות בהשקעה כיום באזור חיפה:

  1. רמות מחיר נמוכות יותר – להרבה משקיעים אין אפשרות ריאלית לגייס את ההון להשקעה במרכז. המחירים בחיפה מאפשרים להרבה יותר אנשים להשקיע כעת.
  2. תשואה גבוהה יותר – כפי שציינו, התשואות למשקיעים באזור חיפה גבוהות בהרבה מאלה במרכז הארץ.
  3. נקודות חוזק – חיפה היא העיר המרכזית והחזקה של הצפון. כמו כן, יש בעיר מוסדות אקדמאים וסטודנטים נחשבים לשוכרים איכותיים שמשלמים בצורה מסודרת.
  4. צפי לעליית ערך – בשכונות מומלצות בחיפה, פוטנציאל עליית הערך רחוק מכדי מיצוי. תוכניות חיזוק עירוניות, שיפורים עירוניים, פתרונות לתוספת נגישות והתחדשות עירונית, צפויים להציף ערך נוסף למשקיעים בשנים הבאות.

 

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן