מרכז העיר שיקגו

מאמרים נוספים

South Shore Chicago

מהי השקעת נדל”ן פסיבית?

במאמרים הקודמים דיברנו על הכנסה פסיבית וגם על עצמאות כלכלית, כדי להשיג אותן עלינו לייצר השקעות פסיביות. שהרי, אם ההשקעות לא פסיביות, אז המשקיע נדרש

מרכז העיר שיקגו

לרכוש בית או מולטי פמילי? השקעות נדל”ן בשיקגו עם סיפור מעניין

פז גרופ ממשיכה לסקור השקעות נדל"ן בארה"ב בצל משבר הקורונה. הפעם בחרנו לשים את הפוקוס על העיר שיקגו שמייצרת הזדמנות מעולה לרכישת בנייני מולטי פמילי בהנחה משמעותית על מחיר השוק

מי שעקב אחר הפוסטים בבלוג שלנו, היה יכול להתרשם שהאסטרטגיה שהצענו למשקיעים שלנו לאור משבר הקורונה הייתה לרכוש בתים המושכרים לשוכרי Section 8. הסיבה לאסטרטגיה שבחרנו, נעוצה בחוסר הוודאות שמציב עימו משבר הקורונה. אחת הדרכים הנכונות ליישם את האסטרטגיה הייתה פשוט לאתר באופן אקטיבי הזדמנויות, כמו למשל השקעות נדל”ן בשיקגו.

אותו שפל כלכלי מייצר שורה של אתגרים, שינויים בהרגלים, ריחוק חברתי ובעיקר חוסר וודאות. כדי להתמודד עם מצב של חוסר וודאות, צריך מצד אחד ללכת להשקעות שיניבו תזרים קבוע גם אם חלילה המשבר מחריף וההנחות לא מחזיקות. מאידך, נרצה לחפש השקעות נדל”ן בארה”ב שיוכלו להתאים לכל התרחישים: הידרדרות במצב הכלכלי, מצב ביניים של התאוששות איטית והתאוששות מהירה. לאתר השקעות כאלה זו משימה מאוד מאתגרת, אנו מאמינים שהצלחנו ונפרט על כך בהמשך הכתבה.

אין ספק סביבת ההשקעות בכלל מאתגרת יותר מתמיד. שוקי ההון תיקנו את ירידות הקורונה, אך שוב סבלו מטלטלה.

אחת האפשרויות הנוספות שיש בידי המשקיעים בתקופה כזו היא לבצע השקעות קבוצתיות באזורים שהם יותר מרכזיים. כך אפשר ליהנות גם מהשקעת פריים לוקיישן וגם משוכרים שלא מושפעים מהמשבר הכלכלי (סקשיין  8).

שיקגו היא העיר הגדולה ביותר במדינת אלינוי והעיר השלישית הכי מאוכלסת בארה”ב. רבים מכם וודאי מכירים את שיקגו, בזכות קבוצת הכדורסל המצליחה של מייקל ג’ורדן משנות ה-90. נכון לשנת 2019 חיו בעיר 2.7 מיליון בני אדם.

אז למטיבי הלכת של ממש, שרוצים להעמיק ולהתעניין כמקצוענים בנדל”ן של שיקגו נמליץ על האתר Chicago Agent Magazine האתר סוקר את התפתחות ושינויי הנדל”ן בשיקגו. כך למשל, כתבה שהתפרסמה לאחרונה מביא את תחזית המלווים לפרויקטי נדל”ן ואלה מאמינים שהשוק יפגין עוצמה בטווח הקצר.

האם הקורונה פגעה בשיקגו?

כן. כמו בשאר חלקי העולם ובערים נוספות בארה”ב. אולם, אחד היתרונות של שיקגו היא היותה עיר טכנולוגית ומתקדמת באופן יחסי, מה שמהווה מוקד משיכה דווקא למשקי בית צעירים. בעיר יש סצינת הייטק ענפה, סטארטאפים צומחים וחברות טכנולוגיה מעולות. כך שמשקל העובדים והתושבים בענפי הטכנולוגיה הולך ועולה.

כמו כן, האוריינטציה הטכנולוגית של העיר מאפשרת גם לעסקים ולחברות בה להתמודד יותר טוב עם השינויים שכפה משבר הקורונה ולהתמודד טוב יותר בזכות כלכלת האונליין.

אם כבר אנחנו מבצעים השקעות נדל”ן בקורונה, הרי ברור שנעדיף עיר שמתפתחת טכנולוגית על מנת שיהיו בה עובדים שמקומות העבודה שלהם ייפגעו פחות.

בניינים בעיר שיקגו, ארה"ב

כיצד השפיע וירוס הקורונה על השקעות נדל”ן בשיקגו?

כפי שקרה בכל העולם, גם שוק הנדל”ן בשיקגו נפגע מהקורונה והפגיעה הזאת מייצרת הזדמנויות לביצוע השקעות נדל”ן בעיר. התחלות הבנייה של סינגל פמילי, כלומר בתים פרטיים יחידים, עלו בעיר שיקגו ב-14% במהלך חודש מאי, שהוא חודש השיא של התפרצות הקורונה. אין ספק שיש לבחון גם את המגמה שאחרי. אולם, נראה כי דווקא המעבר לעבודה מהבית, מחזק את הצורך בנדל”ן ובבתים גדולים יותר. הצורך בדיור לא השתנה בעקבות משבר הקורונה.

אז מה קורה להתחלות הבנייה בשיקגו אחרי הקורונה?

כפי שהסברנו בעבר, במאמרים קודמים לנתוני המאקרו יש השפעה מכרעת על ההחלטה האם להשקיע במדינה מסוימת. אז לכל אלה מצטרפת העובדה כי הריבית על משכנתאות בארה”ב ירדה בחודש שעבר לרמתה הנמוכה מאז ומעולם, הריבית הנמוכה והיכולת לרכוש בתים בזול תהווה גורם הבולם ירידה אפשרית במחירי הדירות.

השקעת הנדל”ן של פז גרופ ושותפים בשיקגו

סיפקנו את כל ההקדמה הארוכה וניתוח של סביבת המאקרו בשיקגו כדי להראות לקוראים ולמשקיעים את תהליך החשיבה העמוק, בטרם אנחנו בוחרים השקעות. כמו גם ללמד ולסייע למי שרוצים להבין טוב יותר השקעות נדל”ן בארצות הברית את המתודולוגיה ודרך הניתוח.

הבניינים בעסקה שנרכשים על ידי פז גרופ וקבוצת המשקיעים שלה

פז גרופ החליטה לרכוש יחד עם שותפים בכירים, 7 בנייני מולטי פמילי בשיקגו,  הממוקמים כעשר דקות ממרכז העיר.

  1. הנכסים ממוקמים בצמוד לאגם מישיגן ומאכלסים מעמד ביניים של עצמאים, עובדי צווארון כחול, אנשי סגל וסטודנטים של אוניברסיטת שיקגו.
  2. ג’קסון פארק הממוקם בשכונה נבחר למיקום בו עתיד להיבנות מרכז אובמה אשר יכלול קמפוס לימודים עצום, מוזיאון ומבנים נוספים לשימוש הקהילה.
  3. רכישת 7 בנייני מגורים מסוג “מולטי-פמילי” בשיקגו, בסמיכות לאזור Hyde-Park המרכזי, ולמספר אוניברסיטאות מובילות, במסגרת רכישת פורטפוליו אסטרטגי הכולל 37 בניינים באזור זה.
  4. רמת התפוסה בבניינים הינה מעל לשיעור התפוסה הממוצע בתת שוק זה – 92%, בשל רמת השיפוץ הגבוהה והייחודית הנמצאת הן בפנים היחידות והן בשטחים הציבוריים.
  5. רוב שכר הדירה מסובסד על ידי ממשלת ארצות הברית, מאפשר יציבות תזרימית לאורך זמן וודאות גבוהה לקבלת שכר הדירה גם במצבי קיצון, כדוגמת וירוס הקורונה.
  6. מימון החוב הבכיר מתבצע על ידי שותפינו האסטרטגיים Arbor Realty Trust (NYSE: ABR) – חברה ציבורית הנסחרת בבורסה בניו יורק.
דילוג לתוכן