מה זה אנדר ווטר (UNDER WATER)?

בית בארה"ב

בית בארה"ב

המונח אנדר ווטאר (מתחת לפני המים) הינו מונח שהפך לנפוץ בתרבות האמריקאית. המשמעות שלו – נכסים שהשווי שלהם נמוך מהמשכנתא הרובצת עליו. זה המצב בו נמצאים רוב הבתים שנרכשו לפני המשבר ושיש להם משכנתא

לצערם של האמריקאים המונח אנדר ווטר (UNDER WATER) הפך לפופולארי יותר בשנים האחרונות ואין כמעט אדם באמריקה שלו מודע למונח זה. דמיינו מצב בו אתם לוקחים משכנתא של 700 אלף בדירה שנרכשה במיליון ₪. עכשיו נדמיין שעם השנים המשכנתא גדלה (זה תלוי במסלול המשכנתא שלקחתם אך במקרים רבים בשנים האחרונות המשכנתא גדלה מהסכום שלקחתם למרות ההחזרים החודשיים) וערך הנכס יורד. נניח שהשוק ירד וכעת שוויו של הנכס כרגע הינו 500 אלף ש"ח והמשכנתא הינה 750 אלף ₪. זה בדיוק מה שקרה בארה"ב, ויש כאלו המנבאים כי זה יקרה גם בארץ בגלל המינוף הגבוה והמחירים הלא שפויים בארץ בשנים האחרונות.

בית בארה"ב

אם מצב בו סכום המשכנתא גבוה מערך הנכס יתקיים בארץ, לבעל הנכס לא תהיה הרבה ברירה והוא ייאלץ להמשיך לשלם את המשכנתא למרות שהבית שווה פחות מגובה החוב. אם ישקול למכור את הנכס במחירו המופחת הוא יצטרך להשלים לבנק את היתרה לפי גובה המשכנתא.

בארה"ב ההלוואות הינן NON RECOURSE – קרי במקרה של אי תשלום משכנתא או החזרת הבית לבעלות הבנק, לבנק לא תהיה תביעה נוספת לבעל המשכנתא גם אם הדירה שווה פחות מהחוב לבנק

לכן במקרה של ארה"ב הסיכון המרבי היה של הבנקים ולא רק של בעלי הדירות שאיבדו את ההון העצמי.
לאחר המשבר כל בעל דירה בארה"ב יודע אם הבית שלו שווה פחות מהחוב לבנק (או בקיצור האם הבית שלו הינו UNDER WATER) ועושה השיקול האם שווה לו להמשיך להחזיק בנכס או למכור אותו בשורט סייל (מכירה במחיר מופחת באישור הבנק – רגע לפני שהבנק מעקל) או בעיקול. ממשלת ארה"ב החליטה לעזור לאותם אלו שביתם שווה פחות משווי החוב והפכו את הליך הריפייננס לקל ונגיש יותר, לכן זאת אופציה נוספת שבהם יכולים בעלי המשכנתאות להיעזר – לעשות מיחזור למשכנתא בשווי הגבוה מערך הבית ובריביות ידידותיות.
איך לבדוק את הנכס שקניתי בארה"ב לחץ כאן

להורדה ללא עלות של הספר כיצד להשקיע בנדל"ן בארה"ב לחץ כאן

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן