מה זה קונדו בדיוק?

קונדו הינה דירה בדיוק כמו אצלנו בארץ. רק שדירה כזאת במקרים רבים היא לא דירה בבניין גבוה כמו שאנו מכירים, אלא דירה, שנראית כמו בית פרטי אצלנו הנמצאת בתוך קומפלקס. בחלק גדול מהמקרים בקומפלקס יהיה בריכה וכן דירות קונדו נוספות הסגורות באותו מתחם

 בארה"ב ישנם מספר סוגי נכסים: CONDO, SINGLE HOUSE, TOWN HOUSE, טריפלקס, פורפלקס ו MULTY FAMILY
קונדו הינה דירה בדיוק כמו אצלנו בישראל. רק שדירה כזאת במקרים רבים היא לא דירה בבניין גבוה כמו שאנו מכירים, אלא דירה, שנראית כמו בית פרטי אצלנו הנמצאת בתוך קומפלקס. בחלק גדול מהמקרים בקומפלקס יהיה בריכה וכן דירות קונדו נוספות הסגורות באותו מתחם.
החלום האמריקאי הוא בית פרטי סינגל פמילי, ולכן הביקוש לדירות הללו הוא נמוך. זה בא לידי ביטוי הן במכירה והן בהשכרה.

לכל דירה כזאת יש רישום בטאבו בנפרד, בניגוד ל-MULTI FAMILY בו כל הדירות מופיעות בטאבו כנכס אחד. לדירות קונדו יתרונות וחסרונות רבים. החיסרון הגדול בא לידי ביטוי בשני מישורים:

1.      האמריקאים מעדיפים לגור בווילות (SINGLE HOUSE ) ולא בדירות קונדו, לכן קונדו ייקח זמן רב יותר להשכיר ומחירו יהיה נמוך יותר.
2.      במתחמים הללו דמי הוועד בית יהיו גבוהים במיוחד – HOA. בחלק גדול מהמקרים יגיע גם דמי הוועד (HOA) למאות דולרים בחודש, שמשולמים על ידי בעל הנכס, כמובן לאחר שהחסיר מדמי השכירות, כך שהרווח מהשכירות קטן.

היתרון של דירת קונדו בא לידי ביטוי בעובדה שבדרך כלל הקונדו יהיה חלק מקומפלקס מפנק, שמור, שמטופח על ידי וועד הקומפלקס (אותו גוף שמקבל את דמי הוועד). אותו וועד ידאג לטיפוח הדשא, הבריכה ואפילו שיהיה סדר במקום. משקיע אחד בדירת קונדו סיפר לי לאחרונה כי קיבל קנס מהוועד מכיוון שהדייר שלו חנה את רכבו על הדשא, הנמצא סמוך לבית, ולא בחניה המיועדת לכך.

ועד הבית מתפקד כסוג של משטרה מקומית, הוא דואג שלדיירים יהיו טוב ושהאזור יהיה מאוד מטופח. זה לא מגיע בחינם, למשל דמי ועד הבית יכולים להגיע ל-300 דולר בחודש. כמה גבוהים? עד כדי כך שהגעתי פעם לדירת קונדו שדמי השכירות הסתכמו ב-700 דולר בחודש. דמי ועד הבית משולמים מדמי השכירות שמקבל הבעלים. 

יתרון נוסף בא לידי ביטוי בעובדה שמחירי קונדו זולים ביותר מבין שאר סוגי הנכסים בארה"ב. התשואה על דירות קונדו תהיה גם כן גבוהה יותר, כך שתשקף, בין השאר את הקושי היחסי בהשכרת הנכס. 

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

תגובה אחת

 1. היי יריב,
  דיוק מעולה!!!
  חשוב מאד,
  הפרטים שכל כך ברורים לאמריקאים ומה כדאי ומה לא,
  כדי לחסוך טעויות שיעלו המון כסף כמו דירה ריקה לאורך זמן.
  (זה קרה לי בארץ, בגלל טעות בסיסית אז בטח ובטח בארה"ב שאיני מכירה את השוק)
  תודה.
  נ.ב- הספר שלך מדהים ועזר לי המון!
  אשמח לשמוע עוד על ניתוחי עסקאות.
  ועל הנכסים שרכשת לעצמך (על התשואות)
  שמעתי שאתה כבר שנים משקיע ומלווה.
  מרשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן