מה זה קונדו בדיוק?

 בארה”ב ישנם מספר סוגי נכסים: CONDO, SINGLE HOUSE, TOWN HOUSE, טריפלקס, פורפלקס ו MULTY FAMILY

קונדו הינה דירה בדיוק כמו אצלנו בארץ. רק שדירה כזאת במקרים רבים היא לא דירה בבניין גבוה כמו שאנו מכירים, אלא דירה, שנראית כמו בית פרטי אצלנו הנמצאת בתוך קומפלקס. בחלק גדול מהמקרים בקומפלקס יהיה בריכה וכן דירות קונדו נוספות הסגורות באותו מתחם.

לכל דירה כזאת יש רישום בטאבו בנפרד, בניגוד ל MULTY FAMILY בו כל הדירות מופיעות בטאבו כנכס אחד. לדירות קונדו יתרונות וחסרונות רבים. החיסרון הגדול בא לידי ביטוי בשני מישורים:

1.      האמריקאים מעדיפים לגור בווילות (SINGLE HOUSE ) ולא בדירות קונדו, לכן קונדו ייקח זמן רב יותר להשכיר ומחירו יהיה נמוך יותר.

2.      במתחמים הללו דמי הוועד בית יהיו גבוהים במיוחד – HOA. בחלק גדול מהמקרים יגיע גם דמי הוועד (HOA) למאות דולרים בחודש, שמשולמים על ידי בעל הנכס, כמובן לאחר שהחסיר מדמי השכירות, כך שהרווח מהשכירות קטן.

היתרון של דירת קונדו בא לידי ביטוי בעובדה שבדרך כלל הקונדו יהיה חלק מקומפלקס מפנק, שמור, שמטופח על ידי וועד הקומפלקס (אותו גוף שמקבל את דמי הוועד). אותו וועד ידאג לטיפוח הדשא, הבריכה ואפילו שיהיה סדר במקום. משקיע אחד בדירת קונדו סיפר לי לאחרונה כי קיבל קנס מהוועד מכיוון שהדייר שלו חנה את רכבו על הדשא, הנמצא סמוך לבית, ולא בחניה המיועדת לכך.
יתרון נוסף בא לידי ביטוי בעובדה שמחירי קונדו זולים ביותר מבין שאר סוגי הנכסים בארה”ב.

נשמח לסייע בכל שאלה

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן