Limited Liability Company

מה זה LLC COMPANY ומדוע עדיף על פני בעלות ישירה?

בדיוק כפי שבישראל ניתן להחזיק בנכס נדלני בבעלות פרטית או בחברה, גם בארה"ב ניתן לעשות זאת בצורה דומה. חברת LLC היא למעשה יצור כלאיים בין שותפות לבין חברה בע"מ ונהנית מהטוב של שני העולמות

משקיעים רבים המחליטים לרכוש נכס בארה"ב אינם מודעים להבדלים בין רכישת נכס באופן פרטי לבין רכישת נכס על שם חברת LLC בבעלותם, ולכן עלולים לבחור באופציה שנראית פשוטה יותר אך לטווח ארוך עלולים לשלם עליה ביוקר. בחירה בחברת LLC (באנגלית: LLC Company) יכולה לחסוך זמן ולהגדיל עבור המשקיע את התשואות בהשקעות לטווח ארוך.
בדיוק כפי שבישראל ניתן להחזיק בנכס נדלני בבעלות פרטית או בחברה, גם בארה"ב ניתן לעשות זאת בצורה דומה. בישראל לרוב המשקיע ייפתח חברה באם מדובר בנכס מסחרי ואם בבעלותו דירת מגורים לרוב היא תרשם על שמו הפרטי. בארה"ב זה טיפה אחרת – וניתן להיות בעלים של חברה באמצעות בעלות פרטית או LLC – שהיא למעשה חברה שקופה כפי שהסביר יריב פז בריאיון שהעניק לאתר Bizportal.

ראשי התיבות של LLC  – Limited Liability Company

Company LLC היא למעשה יצור כלאיים בין שותפות לבין חברה בע"מ ונהנית מהטוב של שני העולמות.
מצד אחד, כמו בחברה בע"מ – הישות המשפטית נפרדת מבעליה ולכן השקעה באמצעות  Company LLC מספקת הגנה משפטית עבור השותפים בה, במקרה של תביעות. מצד שני, היא "שקופה" לצורך מיסוי כמו שותפות, ולכן כל עוד חברת הLLC- לא בוחרת להימסות כ"חברה" – תיחשב הכנסתה כהכנסה של בעליה. 

האם הרווחים בחברת LLC הולכים ישירות לבעלים?

כן. היתרון של סוג זה של התאגדות הוא הדמיון הרב שיש לו לעוסק מורשה בישראל. הרי שעוסק מורשה יכול למשוך את הרווחים מהעסק. אך ב-LLC ניתן למשוך רווחים מבלי שמשולם כנגדם מס חברות. כלומר לא משולם מס בשיעורים של מס חברות. מבנה המס הוא פשוט יותר וקל יותר לעומת חברה.


האם ל-LLC Company יכול להיות יותר מבעלים אחד?

כן. לכל LLC Company יכולים להיות כמה וכמה בעלים. הם יכולים להיות משקיעים פרטיים או חברות. והיתרון הגדול הוא שאין מגבלה על מספר המחזיקים בה. בין אם מדובר ביחיד או רבים, כל הבעלים מוגנים ממצב שבו יש אחריות אישית לבעלים במקרה של חובות, נזקים או תביעות. כיום יש 2.4 מיליון עסקים ברחבי ארה"ב שמאוגדים תחת המבנה הזה.

האם חברת LLC שמוחזקת על ידי כמה בעלים יכולים להמשיך לפעול לאחר מותם?

כן. בדיוק כמו תאגיד או חברה, לחברת LLC יש חיי נצח. היא ממשיכה לפעול גם לאחר שהבעלים מוכרים את ההחזקות שלהם או לאחר מותם.

אם אני בעלים פסיבי של LLC Company האם אני מחויב בניהול אקטיבי וישיבות דירקטוריון?

לא. ניתן גם להיות פסיבי לחלוטין ואין חובה לקיים ישיבות כאלה. זהו אחד היתרונות של המבנה המשפטי.

מה היתרון המובהק של LLC COMPANY על פני בעלות פרטית, בהקשר של השקעות נדל"ן בארה"ב?

נניח שבעלותכם נכס בבעלות Company LLC וכעת אתם נתבעים על ידי צד שלישי לרוב על ידי דייר שחלילה נהרג בנכס או כל מקרה קיצון כזה או אחר, אותו צד שלישי יכול לתבוע את ה LLC ובגובה שוויו בלבד, לעומת בעלות פרטית בה הצד השלישי יכול לתבוע את כל רכושכם בישראל ומעבר לכך. כך שה LLC בעצם מגן על המשקיע באופן אישי.
משקיעים רבים אשר מנסים להימנע מעלויות נוספות כמו עלות ההקמה של החברה או אגרת המדינה, מחליטים לרכוש את הנכס על שמם הפרטי, ובכך מסתכנים בתביעות אשר יכולות להגיע אליהם באופן אישי מכיוון שאין להם מחיצת הגנה משפטית. 
לכן, בין אם משקיעים עם שותפים או לבד – תמיד מומלץ לפתוח חברת LLC במדינה שבה נרכש הנכס, ולרכוש את הנכס על שם הLLC- בלבד. 
עלות פתיחת משתנה Limited Liability Company L בין מדינה למדינה בארה"ב. שכן, עלות הפתיחה כוללת אגרת מדינה וכן עלות פרסום בעיתון (וזה תלוי בתפוצה, בניו יורק לדוגמא התפוצה של העיתונים רחבה יותר משאר המדינות) עבור התנגדות התושבים לשם כזה או אחר. לרוב העלויות הללו נעות בין 100 ל 1000 דולר, כולל עמלת עו"ד.
יש לא מעט אתרי אינטרנט שמציעים פתיחת חברה כזו בעלות מופחתת, אני באופן אישי מתנגד לזה, כדי שלא תמצאו עצמכם ברגע התביעה חשופים כי לא עשיתם פעולה זו או אחרת בצורה מושלמת וכמתבקש על פי חוק.
להורדת המדריך החינמי להשקעות נדל"ן בארה"ב  לחץ כאן

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן