מה עדיף להשקיע בנכס או בעסק?

נכסים בארה"ב

נכסים בארה”ב

לא מעט אני נתקל במשקיעים עם סכומי כסף מכובדים, שמתלבטים אם להשקיע בנכס או בפתיחת עסק עצמאי. מצד אחד נכס נחשב בטוח יותר, מצד שני רוב האנשים חושבים שבעסק עצמאי פוטנציאל הרווח גבוה יותר. בפוסט זה אוכיח מדוע עדיף נכס על פני עסק עצמאי

ישנם לא מעט משקיעים, שרוצים להשקיע, שיש להם את הכסף הדרוש, אך מתלבטים בין נכס לעסק. מצד אחד הם טוענים ובצדק כי אם יש להם 200 אלף ₪ ההכנסה משכירות תהיה בסביבות 2000 ₪ בחודש, לעומת זאת אם יפתחו עסק עצמאי הרווחים יכולים להיות גבוהים הרבה יותר.

אז כדי לדעת מה עדיף נעבור על היתרונות והחסרונות של כל אחד:

1.      סיכון כלכלי  – כשפותחים עסק עצמאי, אפשר להפסיד את כל ה 200 אלף, וכן עלויות נוספות עבור תפעול העסק, ניהולו וסגירתו בהפסד. לא מעט אנשים השקיעו בעסק סכום גבוה, ובסוף הפסידו את הסכום הזה, וכן נשארו עם חובות גבוהים גם לאחר הסגירה (גם כותב שורות אלו חווה זאת בעצמו). כשקונים נכס בארה”ב במחירי שוק נמוכים אז מעבר לעובדה שמרוויחים כל חודש (למעט בלאי סביר וכן חודשים בהם הנכס לא מושכר), מרוויחים גם באקזיט. הסיכוי שערך השוק שלו ירד הוא אפסי, שכן קנינו הנכס במחיר ריצפה. ואני תמיד אומר ומוסיף כי גם אם מחיר הנכס ירד ב 20 אחוז, זה עדיין לא משנה שכן מדובר בהפסד על הנייר. וכל עוד המחיר נמוך ממה שרכשתי, פשוט לא אמכור את הנכס.

2.      התעסקות – נכס הינו בפירוש הכנסה לעצלנים. לאחר שרכשתם את הנכס, התעסוקה והזמן שתקדישו לו הינו מינימלי ואף זניח. במידה ויש תקלה אפשר להזמין טכנאי ובמידה ומחפשים דייר אפשר לתת למתווך את הטיפול בדירה. מעבר לכך אין התעסקות יומיומית בנכס. לעומת זאת כשמקימים עסק עצמאי יש צורך לנהל את העסק על בסיס יומיומי, לקבל החלטות, לשווק, להיות בקשר עם לקוחות וכו’. ברוב המקרים תעבדו בעסק כמה שעות ביום ואף כל היום.

3.      רווח – עסקים שעובדים טוב יכולים לגלגל מחזורים עצומים. מעטים העסקים שעושים זאת – הנתונים בארץ מצביעים כי על כל 10 עסקים שייפתחו 7 ייסגרו!!. אבל נניח שפתחתם עסק ריווחי ביותר. בנדל”ן ברוב המקרים אם תדעו לקנות נכון, תוכלו להרוויח לא פחות. את הנכס הראשון שלי בארץ קניתי בשנת 2007. רכשתי אותו ב 780 אלף והוא היה מושכר ב 4500 ₪. כיום הנכס שווה קרוב ל 1.2 מיליון והשכירות הינה 6000 ₪ בחודש. אם אסכם את הרווח שלי על הנכס אגיע ל 744 אלף ₪ (הפער בין 1.2 ל 780 אלף והוספת שכירות במהלך כל השנים הללו). אני לא מכיר הרבה בעלי עסק שמרוויחים סכומים הללו. חשוב לציין כי לא עשיתי את השקעת חיי והייתי חכם יתר על המידה, כל מי שהשקיע בנדל”ן בשנים הללו הרוויח סכומים דומים ואף יותר.

4.      מינוף בנקאי – הבנק מודע לכל היתרונות של הנכסים בארץ, וזו הסיבה כי יעדיף לתת משכנתאות לכל דורש כנגד שיעבוד הנכס ובריבית מגוחכת. לעומת זאת בעלי עסקים מתקשים להשיג מימון בגלל הסיכון, וגם אם משיגים זה רק על חלק מהסכום בריבית גבוה ולתקופה קצרה יותר. ולמה נתון זה חשוב?. מכיוון שככל שיהיה לכם כסף רב יותר (וזה לא משנה אם זה שלכם, ממשקיעים או מבנקים) כך גדל הסיכוי להרוויח ממנו. אני תמיד אוהב לתת את הדוגמא שמ 0 ₪ הרבה יותר קשה להגיע למיליון ₪  מאשר מ 10 מיליון להגיע ל 11 מיליון ₪. אז אם הבנק תורם להון שלי, ארצה לנצל וכמה שיותר. מעבר לכך אם כלכלני הבנק מעדיפים לתת לדירות ולא לעסקים הם יודעים שנדל”ן הוא הרבה פחות מסוכן מעסק עצמאי.

לכן אסכם שאם יש ברשותכם סכום כסף הסיכון להפסיד והסיכוי להרוויח גבוה יותר בהשקעה בנכס בארהב מאשר בעסק עצמאי.  
כדי לדעת מהם עשרת הערים הטובים ביותר להשקעה לחץ כאן

להורדה בחינם של הספר איך לרכוש בית בארה”ב  לחץ כאן

נשמח לסייע בכל שאלה

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן