המשפחות היו יותר בבתים וחשבו פחות על מעברי דירה - משבר הקורונה

מחקר נכסים בארה"ב: שיעור תחלופת השוכרים ירד בתקופת הקורונה

מחקר של CBRE, אחד מגופי מחקר הנדל"ן הנחשבים בארה"ב מצביע על כך ששיעור החלפת השוכרים (שיעור התחלופה בנדל"ן) ירד בתקופת הקורונה עבור נכסי מולטי פמילי

השפעות משבר הקורונה על שוק הנדל"ן למגורים בארה"ב ובעולם עולות כל הזמן במוחם של משקיעים. תקופה כה מבלבלת ועמוסה באי-וודאות לא זכורה זמן רב. נגיף קטלני שפוגע בבריאותם של מיליוני בני אדם ברחבי העולם, סגר, משבר כלכלי עמוק בעקבותיו. מאידך, מהצד השני תמריצים גדולים של הממשל האמריקאי ואף חלוקת צ'קים של 600 דולר למשפחות כדי שיוכלו לרכוש מזון ותרופות, אפילו שחלקם ממשיכים לעבוד. בתוך כל הערבוביה הזו, רבים מנסים להבין את ההשפעה על נכסים בארה"ב, בין אם הם נכסי נדל"ן מסחרי ובין אם נכסי נדל"ן למגורים.

מחקר של אחת מפירמות מחקר הנדל"ן המובילות בעולם, CBRE, שהתפרסם ב-1 ביוני, חושף נתון מעניין. על פיו, שיעור התחלופה של השוכרים בנכסי נדל"ן למגורים, דווקא ירד בתקופת הקורונה ולא עלה. המגמה הזאת התרחשה הן בסינגל פמילי והן במולטי פמילי.

מה זה בכלל שיעור תחלופה?

שיעור התחלופה הוא שיעור השוכרים שמחליטים לעזוב את מקום המגורים ולחפש מגורים חלופיים. ככל ששיעור התחלופה גבוה יותר, המשקיע נושא בעלויות חיכוך שונות הנוגעות בניהול הנכס. רבים סבורים כי אם הדיירים מתחלפים ביכולתם להעלות את דמי השכירות ולהרוויח הרבה יותר מהנכס. הרי שזאת טעות. נסתכל הפוך, הגם שנביא דוגמה מנדל"ן מסחרי. חברות הנדל"ן הגדולות בעולם מעדיפות בנכסים מסחריים שוכרים גדולים ולטווחים של 20 שנה ויותר. הסיבה היא שבדיקות ומחקרים מראים שהרווח מהעלאה אפשרית של דמי שכירות במקרה של עזיבת דייר היא נמוכה מהערך של דייר שנשאר לאורך זמן ונכס שלא נותר ריק אפילו לדקה.

מספיק שנאבד חודש אחד או יותר של שכירות עד למציאת דייר, נפסיד את כל פוטנציאל עליית דמי השכירות. מה גם שבעת משבר כלכלי בארה"ב כמו משבר הקורונה, דמי השכירות יעלו הרבה פחות.

שיעור התחלופה של נכסים בארה"ב בעקבות הקורונה המשיך לרדת

 

מחקר של CBRE הראה ששיעור התחלופה ההיסטורי בארהב של נכסי נדלן הולך ויורד
שיעור התחלופה של נכסי מגורים בארה"ב הולך ויורד עם השנים

שיעור התחלופה במטרופולין קליבלנד מבין הנמוכים ביותר בארה"ב

אחד מאזורי ההשקעה שהתמקדנו בו בשנים האחרונות היה קליבלנד, אוהיו. הגישה הזאת הוכיחה את עצמה דרך הנתונים של CBRE. שיעור התחלופה במטרופולין שיקגו היה מבין הנמוכים ביותר בארצות הברית. זהו מדד שמראה שקליבלנד היא אחד מאזורי ההשקעה המועדפים לביצוע השקעות נדל"ן בארצות הברית. שיעורי תחלופה גבוהים היו דווקא בסן אנטוניו, פניקס ואריזונה. אין זה אומר שלא כדאי לבצע השקעות נדל"ן באזורים אחרים, אבל מדד תחלופת השוכרים מספק אינדיקציה מעולה לאזורים שבהם כדאי להשקיע.

מחקר של CBRE נדלן בקורונה
על פי המחקר של CBRE שיעור התחלופה על נכסי מולטי פמילי בקליבלנד היה מבין הנמוכים ביותר בארהב

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן