מקרה מוזר שקרה לי

אני חייב לספר לכם על מקרה שקרה לי השבוע כדי שנבין בדיוק מה זה HOA. כפי שכתבתי לפני כשבועיים, בארה"ב בדיוק כמו בבניינים בארץ נהוג לשלם דמי וועד – home owner association. בדירות רגילות (קונדו) תשלום הוועד יהיה גבוה מתשלום הוועד בבתים פרטיים (SINGLE). אך בניגוד לארץ וועד הבית (HOA) עשוי להיות נוקשה ואף לחלק קנסות לבעלי הדירות ולדיירים. הנה הסיפור:

לפני יומיים פנתה אליי חברת הניהול בגין נכס שיש לי באורלנדו. מדובר בדירת קונדו, הנמצאת במתחם סגור ואיכותי. לטענת חברת הניהול וועד השכונה (HOA) יצר איתם קשר ודרש מהם לפנות את הדייר שלי. הסיבה: בבעלות הדייר כלב גדול. שתבינו, מדובר על דייר נוח, מקסים, שעובד בחברת הייטק, ותודו שגם אתם מנסים לדמיין כעת את גודל הכלב שבגללו מסלקים דייר…(:. מיותר לציין שבמשך שנה וחצי הדייר משלם בזמן ואין הוא נחשב כלל לדייר בעייתי, לא בעיניי ולא בעיניי השכנים. הסיבה היחידה היא הכלב הגדול שרכש לפני מספר שבועות. לאחר שהבנתי כי לא מדובר במצלמה נסתרת ויגאל שילון לא יצא עם הסיגר שלו, נכנסתי לעומק הסיפור, והבנתי עד כמה הצדדים רציניים. הדייר ציין כי אם ידע שזה מפר את כללי וועד השכונה היה נמנע מרכישת הכלב, אולם לטענתו אין לו למי לתת אותו. התגובה הראשונית שלי הייתה שזו חוצפה מבחינת וועד הבית לדרוש ממני לפנות דייר טוב, על אחת כמה וכמה כשמדובר בדייר טוב. אך מכיוון שאני לא אמריקאי ואין לי רצון או יכולת לשנות את החוקים האמריקאים, ביקשתי מחברת הניהול שתודיע לוועד הבית כי נוציא הנכס להשכרה ועד שזה יושכר הדייר יישאר שם. מעבר לכך על פי חוק ועל פי החוזה שלי מול הדייר ברגע שהוא עוזב באמצע החוזה (למרות שבמקרה זה הוא לא עזב אלא גורש…) הוא חייב לשלם עד תום החוזה. נתתי לו אישור לעזוב באמצע החוזה ללא חיוב נוסף בתנאי, שיחזיר את הנכס בדיוק כפי שקיבל אותו – משופץ, נקי ומסודר. גם וועד הבית וגם הדייר הסכימו לדרישות שלי, ולא יצאתי מופסד. לסיפור הזה 2 מסקנות עיקריות, מעבר לעובדה שרציתי להמחיש לכם את כוחם של וועדי הבתים: הראשונה אל תנסו לשנות חוקים ונהלים בארצות הברית, כי לא תצליחו. המסקנה השנייה – במסגרת החוקים הללו, הפעילו את הראש והאינטואיציה הישראלית שבורכנו בה, כדי לצאת טוב מהמצבים הללו, ולהפוך הלימון ללימונדה… 

חשוב לי לציין כי ל HOA  יתרונות רבים בהם שמירה על הנכס והסביבה. בדרך כלל נכסים, המנוהלים ונמצאים תחת מסגרת של וועד בית מסודר, והשטחים הציבוריים שמורים יותר ונעימים יותר למגורים.

להסבר מפורט על HOA לחץ כאן

להורדה בחינם של המדריך לרכישת דירה בארה"ב לחץ כאן

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן