משבר הסאב-פריים של 2008

מהו משבר הסאב פריים?

משבר הסאב-פריים (Subprime) היה אחד המשברים הכלכליים הכי חמורים בתולדות האנושות. במהלך המשבר צנח ערך הבתים בארה"ב, מחירי המניות קרסו בחדות ואף בנק ליהמן ברדרס פשט את הרגל בספטמבר 2008

בשנת 2007 התחיל משבר הסאב פריים (Subprime) בארה”ב, משבר שהגדירו אותנו כלכלנים, מומחים כמשבר הכלכלי הכי חמור מאז השפל הכלכלי הגדול בארה”ב בשנת 1934. בעקבותיו צנחו המחירים בעשרות אחוזים, וארה”ב נקלעה למשבר הכלכלי הגדול מזה 100 שנה. רבים מכנים אותו גם משבר 2008, או המשבר הפיננסי הגדול. מדובר בארוע כה מכונן בכלכלה האמריקאית, עד שתוצאותיו נלמדות ונחקרות עד עצם היום הזה. בפרספקטיבה לאחור, משבר זה היווה הזדמנות חד פעמית לרכוש נכסי נדל”ן בארצות הברית ובזול.

כיצד התפתח משבר הסאב-פריים? הסיפור האמיתי

כדי להבין בכלל איך התפתח משבר הסאב-פריים, צריכים לחזור בכלל אל שנת 2001. בשנת 2000 התפוצצה בועת מניות הדוט.קום ולאחר מכן, ב-11 בספטמבר 2001, בן לאדן מבצע את הפיגועים בבנייני התאומים. שני האירועים הללו הטילו מכה קשה על הכלכלה האמריקאית. הפדרל ריזרב, הבנק המרכזי בארה”ב, מחליט להוריד את הריבית בצורה חדה כמעט עד ל-0%. המטרה הייתה לעודד את הצריכה הפרטית ולהוציא את הכלכלה האמריקאית ממשבר.

עם השנים הכלכלה האמריקאית השתפרה, האינפלציה נסקה ולא הייתה ברירה אלא, להעלות בהדרגה את הריבית. עד כאן הכל טוב, אך הריבית הנמוכה עודדה את האמריקאים לרכוש נדל”ן והרבה. הבנקים שרצו אף הם לנצל את הריבית הנמוכה והיו צמאים לרווחים, התעלמו מסיכונים והחלו להעניק הלוואות ללווי סאב-פריים, ללא כל חשש. מדיניות ניהול הסיכונים הייתה כה רופפת, עד כדי כך שלווי סאב-פריים (SUBPRIME), שהם לווים בדירוג נמוך, קיבלו אפילו הלוואות כשהם מובטלים. הרי זה מצב אבסורדי בכלל בשוק המשכנתאות.

המנגנון שהביא בפועל להתפרצות משבר 2008 ורבים לא מכירים אותו, הוא הלוואות משכנתא בריבית משתנה שנקראות ARMS, כלומר Ajustable Rate Morgages. נגיד הבנק המרכזי לשעבר, אלן גרינספן, היטיב לתאר את השפעתן. כשהריבית החלה לעלות, רבים לא הצליחו לעמוד בתשלומי המשכנתא, היות במשכנתאות בריבית משתנה, עלו מאוד ההחזרים החודשיים.

כדי להשקיע בארה”ב צריך לדעת מהו משבר הסאב פריים וכיצד זה השפיע על שוק הנדל”ן בארה”בועל העולם כולו. 
 
הנה סרטון ידידותי וקצר בן 10 דקות המסביר בדיוק מה קרה שם. ניתן לראות את הדמיון בין מה שקרה שם למצב אצלנו בשוק הדיור בשנים האחרונות: מחירי דיור שעולים מדי שנה, בנק שמחלק משכנתאות, משקיעים שמחפשים להרוויח כסף על הכסף שלהם וכו’.
 
אז כדי להבין למה מחירי הנדלן בארה”ב כל כך זולים ולמה התשואות על הנכסים בארה”ב כל כך גבוהים יש ללחוץ על פליי בסרטון הבא 
 
 
להורדת הספר ללא תשלום של הספר כיצד להשקיע בנדל”ן בארה”ב לחץ כאן 

נשמח לסייע בכל שאלה

משבר הסאב-פריים של 2008

מאמרים נוספים

דוח CMA לדוגמא

מה זה Comperative Market Analysis או CMA?

מהו Comparative Market Analysis? אז זהו דוח שדומה בחלקו מאוד לנתוני הנדל”ן ההשוואתיים שמספקת רשות המסים וגם למידע שיש לכם היום ביד 2. אם תבחרו

דילוג לתוכן