בתמונה: יריב פז, מנכ"ל ובעלים של פז גרופ

מהי עצמאות כלכלית?

המשמעות בפועל של עצמאות כלכלית היא הגעה להכנסה פסיבית משמעותית כלשהי, מעסק או מנכס. כדי להגיע לעצמאות כלכלית אנחנו צריכים לקבוע דרך ותכנית עבודה וללכת איתה לעבר היעד, מבלי להתפשר על בחירת ההשקעות וניהול הסיכונים

אחת הדרכים הפופולריות להגעה אל עצמאות כלכלית היא באמצעות יצירת הכנסה פסיבית. אלה שני מושגים שמקבילים והמשמעות שלהם דומה. עצמאות כלכלית יכול הפרט להשיג דרך יצירה של הכנסה פסיבית בכמה וכמה אופנים ולא רק מנדל”ן. אפשרות אחרת היא שותפות בעסק והקמת עסק שיכול להניב הכנסה קבועה ומשכורת ללא תלות או מעורבות שלכם.

למרות שיש הרבה גורואים שמבטיחים לכם הבטחות שונות לייצור הכנסה נוספת ללא מאמץ ועוד שלל חלומות, חשוב לי להגיד שזוהי משימה לא פשוטה בכלל. באופן אישי, הצלחתי לייצר לעצמי הכנסה פסיבית משמעותית בדרך עקבית ועיקשת, את העקרונות החשובים לי פירטתי כאן. רציתי בהזדמנות זו, להפנות אתכם לפרק 5 בפודקאסט המצוין שלנו שמגדיר מהי הכנסה פסיבית למי שמעוניין להאזין. אז אחת הדרכים שהכי עזרו לי להגיע להכנסה פסיבית משמעות אלה השקעות נדלן בארצות הברית.

כמעט ואין עסקים שיכולים להתנהל בצורה מופתית ללא מעורבות פעילה של יושב ראש או יושב ראש שרק מקבל החלטות דירקטוריון בכל תקופה או בכל אישור של דוחות כספיים. עבור מרביתנו זה משהו שייקח שנים ארוכות לבנות או להקים. השקעת נדל”ן בארצות הברית יכולה להיות דוגמה מצוינת ליצירת הכנסה פסיבית מנדל”ן, בתנאי שמדובר בהשקעה המניב תזרים מזומנים חודשי כמו למשל דמי שכירות.

עצמאות כלכלית דרך הכנסות פסיביות מהשקעות נדל”ן בחו”ל

כך שהדרך המקובלת והפשוטה יותר ואפילו כזו שתניב תשואה דומה לזה של עסק, היא השקעה שמובילה ליצירת הכנסה פסיבית כמו נדל”ן להשכרה. את ההכנסה הפסיבית תוכלו להגדיל עם השנים דרך השקעות חוזרות של התקבולים בנכס הבא או במקביל לביטחון או להשתמש בתזרים המזומנים שאתם מקבלים כדי לשלם הלוואה על נכס נוסף. נדגיש שכל לקיחת מינוף והשקעה כרוכה בסיכון, זהו דבר שאנחנו חוזרים עליו הרבה מאוד פעמים במאמרים ובתכנים של Paz Group. אבל מי שמבין את הסיכון הזה והחוסן הפיננסי שלו יציב יחסית, יכול לקחת סיכון מחושב ולהיות פחות ופחות תלוי בעבודה בשכר חודשי וככה להתקרב לעצמאות כלכלית.

סיבה נוספת היא המאפיינים של דור ה-Y וה-Z שרוצים להיות אדונים לעצמם ולאפשר לעצמם חופש מלא לעשות את מה שהם אוהבים באמת. אך אם תהיו תלויים לנצח במקום העבודה שלכם, ייתכן שבתקופות של אבטלה גבוהה והיעדר אפשרויות לא תהיו עצמאים באמת. כלומר הדרך להגשים באמת את החלומות והשאיפות של דורות ה-Y וה-Z שנולדו בשנות ה-90, וה-2000 היא לוותר מעט על העדפת זמן ההווה של הצריכה ומגיל צעיר להתחיל לבנות נכסים כלשהם שמניבים הכנסה. הדרך לעצמאות אצל מרבית האנשים אינה מהירה, היות וכדי להגיע לעצמאות בצורה מהירה יש ליטול הלוואות לצורך מימון ההשקעות, משהו שמעט מגדיל את הסיכון.

בניית תכנית לקראת ההגעה ליעד של עצמאות כלכלית

אפשר להגיע לעצמאות כלכלית גם בלי כל תכנית, אבל אתם תאבדו את הפוקוס. בלי לתכנן אפילו במחשבה כיצד תקצו ותשקיעו את ההון ומה תעשו עם התקבולים השוטפים מההשקעות יקשה עליכם להגיע או לממש מטרות. עליכם לקבוע האם אתם רוצים ליטול סיכון נוסף ולממן את ההשקעות הנוספות באמצעות הלוואות. לא פחות חשוב זה להבין את כוח המינוף. נזכיר שכלל האצבע אומר שכדאי למנף השקעה אם התשואה על הנכס גבוהה מעלות המימון השנתית.

תקבעו מהי רמת הסיכון שאתם רוצים לקחת ותבינו אותו לעומק

מבלי לדעת מהו הסיכון שאתם רוצים לקחת, או מהו פרופיל הסיכון האישי שלכם, לא תוכלו ללכת במתווה הנכון לכם. תזכרו שהשקעות צריכות לאפשר לכם לישון טוב בלילה. לעולם לא משקיעים את הכסף האחרון ותמיד משאירים רזרבות למחייה, היות ולא כל ההשקעות בנדל”ן הן נזילות ברמה המיידית. שוק הנדל”ן הוא שוק של ריצה למרחקים ארוכים ואין כאן לחיצה על כפתור שתאפשר לכם לממש את ההשקעה במיידי.

עצמאות כלכלית דורשת התמדה

אחד האלמנטים הכי חשובים ביותר בעצמאות כלכלית היא ההתמדה. אם בחרנו בתכנית מסוימת, אז ברור שיש גורמים חיצוניים כמו תשואה והצלחה בבחירת ההשקעות, אך במידה והתרחישים מתממשים לחיוב, כדאי להמשיך במומנטום ולא לעצור אותו.

עצמאות כלכלית דורשת עקביות

אז בין התמדה לעקביות יש הבדל. עקביות דווקא מתייחסת לכל הקשור באיתור ההשקעות ולעשות את זה ללא פשרות ועם מתודולוגיה קבועה. אם בחרנו לרכוש רק בתים בהנחה של 20% על מחיר השוק אז נמשיך לדבוק בגישה הזאת כדי להביא עסקאות טובות על השולחן.

לא להיות עיוורים לסיכונים

סיכונים בהשקעות תמיד יהיו והם תמיד שם. אחת הבעיות של ההצלחה בהשקעות היא שאנחנו לעתים הופכים להיות אדישים לסיכונים וכאן אנחנו עלולים ליפול. הצלחה בדרך שלנו לא אומרת שאין סיכונים והם לא יכולים להתממש. הגישה צריכה להיות אם מחר בבוקר מתרחשת קטסטרופה מה אני עושה בבוקר ומה לעשות כדי שמבחינתנו תהיה לנו מקסימום שליטה במצב ופתרונות. דוגמאות לקטסטרופות הם דיירים שלא משלמים שכר דירה, נזק לבית, עיקול על חשבון הבנק שלנו ודוגמאות דומות.

נשמח לסייע בכל שאלה

בתמונה: יריב פז, מנכ"ל ובעלים של פז גרופ

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן