בתמונה: יריב פז, מנכ"ל ובעלים של פז גרופ

מהי עצמאות כלכלית?

המשמעות בפועל של עצמאות כלכלית היא הגעה להכנסה פסיבית משמעותית כלשהי, מעסק או מנכס. כדי להגיע לעצמאות כלכלית אנחנו צריכים לקבוע דרך ותכנית עבודה וללכת איתה לעבר היעד, מבלי להתפשר על בחירת ההשקעות וניהול הסיכונים

כולם בוודאי שואלים את עצמם – איך להגיע לעצמאות כלכלית? אחת הדרכים הפופולריות להגעה אל עצמאות כלכלית היא באמצעות יצירת הכנסה פסיבית. אלה שני מושגים שמקבילים והמשמעות שלהם דומה. עצמאות כלכלית יכול הפרט להשיג דרך יצירה של הכנסה פסיבית בכמה וכמה אופנים ולא רק מנדל"ן. אפשרות אחרת היא שותפות בעסק והקמת עסק שיכול להניב הכנסה קבועה ומשכורת ללא תלות או מעורבות שלכם.

למרות שיש הרבה גורואים שמבטיחים לכם הבטחות שונות לייצור הכנסה נוספת ללא מאמץ ועוד שלל חלומות, חשוב לי להגיד שזוהי משימה לא פשוטה בכלל. באופן אישי, הצלחתי לייצר לעצמי הכנסה פסיבית משמעותית בדרך עקבית ועיקשת, את העקרונות החשובים לי פירטתי כאן. רציתי בהזדמנות זו, להפנות אתכם לפרק 5 בפודקאסט המצוין שלנו שמגדיר מהי הכנסה פסיבית למי שמעוניין להאזין. אז אחת הדרכים שהכי עזרו לי להגיע להכנסה פסיבית משמעותית אלה השקעות נדלן בישראל ובארצות הברית. ההכנסות הללו הפכו אותי לעצמאי כלכלית.

עצמאות כלכלית מחברה או עסק – האם הדרך לשם קלה?

כמעט ואין עסקים שיכולים להתנהל בצורה מופתית ללא מעורבות פעילה של יושב ראש או יושב ראש שרק מקבל החלטות דירקטוריון בכל תקופה או בכל אישור של דוחות כספיים. כך, שהדרך לעצמאות כלכלית דרך חברה גדולה שתעבוד עבורינו, מבלי שאנחנו נצטרך לגלות אקטיביות הוא די נמוך. נסו רגע לדמיין את האב שמעביר את העסק המשפחתי לבנו. האב כבר בן 60 ובמשך 40 שנה הוא בנה עסק, אבל לא הצליח לבנות עסק שלא תלוי בו. קיימות עוד אופציה במישור הזה והיא למכור את העסק הקיים, אם אתם יכולים לקבל תמורה גבוהה לטעמכם על עסק שאתם רוצים למכור – תוכלו להחליף את העסק בתמורת מכירה גבוהה שאותה תשקיעו.

בשורה התחתונה הדרך היותר מאתגרת לעצמאות כלכלית באמצעות יזמות ועסק נראית הרבה פחות סבירה. עבור מרביתנו זה משהו שייקח שנים ארוכות לבנות או להקים. גם כשהחברה שהקמנו תהיה גדולה מספיק, היא תדרוש שעות רבות מהזמן הפנוי שלנו וכך ההכנסה וההצלחה שלנו תמיד יהיו תלויות במעורבות שלנו. יש שיקראו למצב הזה עצמאות כלכלית אבל זה אולי לא הדבר המושלם שחשבנו עליו.

השקעת נדל"ן בארצות הברית יכולה להיות דוגמה מצוינת ליצירת הכנסה פסיבית מנדל"ן, בתנאי שמדובר בהשקעה המניב תזרים מזומנים חודשי כמו למשל דמי שכירות.

עצמאות כלכלית דרך הכנסות פסיביות מהשקעות נדל"ן בחו"ל

כך שהדרך המקובלת והפשוטה יותר ואפילו כזו שתניב תשואה דומה לזה של עסק, היא השקעה שמובילה ליצירת הכנסה פסיבית כמו נדל"ן להשכרה. את ההכנסה הפסיבית תוכלו להגדיל עם השנים דרך השקעות חוזרות של התקבולים בנכס הבא או במקביל לביטחון או להשתמש בתזרים המזומנים שאתם מקבלים כדי לשלם הלוואה על נכס נוסף. נדגיש שכל לקיחת מינוף והשקעה כרוכה בסיכון, זהו דבר שאנחנו חוזרים עליו הרבה מאוד פעמים במאמרים ובתכנים של Paz Group. אבל מי שמבין את הסיכון הזה והחוסן הפיננסי שלו יציב יחסית, יכול לקחת סיכון מחושב ולהיות פחות ופחות תלוי בעבודה בשכר חודשי וככה להתקרב לעצמאות כלכלית.

סיבה נוספת היא המאפיינים של דור ה-Y וה-Z שרוצים להיות אדונים לעצמם ולאפשר לעצמם חופש מלא לעשות את מה שהם אוהבים באמת. אך אם תהיו תלויים לנצח במקום העבודה שלכם, ייתכן שבתקופות של אבטלה גבוהה והיעדר אפשרויות לא תהיו עצמאים באמת. כלומר הדרך להגשים באמת את החלומות והשאיפות של דורות ה-Y וה-Z שנולדו בשנות ה-90, וה-2000 היא לוותר מעט על העדפת זמן ההווה של הצריכה ומגיל צעיר להתחיל לבנות נכסים כלשהם שמניבים הכנסה. הדרך לעצמאות אצל מרבית האנשים אינה מהירה, היות וכדי להגיע לעצמאות בצורה מהירה יש ליטול הלוואות לצורך מימון ההשקעות, משהו שמעט מגדיל את הסיכון.

בניית תכנית לקראת ההגעה ליעד של עצמאות כלכלית

אפשר להגיע לעצמאות כלכלית גם בלי כל תכנית, אבל אתם תאבדו את הפוקוס. בלי לתכנן אפילו במחשבה כיצד תקצו ותשקיעו את ההון ומה תעשו עם התקבולים השוטפים מההשקעות יקשה עליכם להגיע או לממש מטרות. עליכם לקבוע האם אתם רוצים ליטול סיכון נוסף ולממן את ההשקעות הנוספות באמצעות הלוואות. לא פחות חשוב זה להבין את כוח המינוף. נזכיר שכלל האצבע אומר שכדאי למנף השקעה אם התשואה על הנכס גבוהה מעלות המימון השנתית.

עיקר הפוקוס שלנו בהגעה לעצמאות כלכלית יהיה השקעות נדל"ן פסיביות, שהרי הנדל"ן הוא האפיק המרכזי בהשקעות שלנו, שהרי אנחנו רוצים להרוויח מכך שהשוכרים שלנו יוצאים לעבודה בשבילנו. אז איך להגיע לעצמאות כלכלית? בדיוק בשביל זה יצרנו את המדריך הזה, שינסה להוביל אתכם צעד צעד, עם עיקרי הדברים וגם בסופו ריאיון מלא של יריב פז שבו הוא מספר איך הוא יצא לעצמאות כלכלית.

תקבעו מהי רמת הסיכון שאתם רוצים לקחת ותבינו אותו לעומק

מבלי לדעת מהו הסיכון שאתם רוצים לקחת, או מהו פרופיל הסיכון האישי שלכם, לא תוכלו ללכת במתווה הנכון לכם. תזכרו שהשקעות צריכות לאפשר לכם לישון טוב בלילה. לעולם לא משקיעים את הכסף האחרון ותמיד משאירים רזרבות למחייה, היות ולא כל ההשקעות בנדל"ן הן נזילות ברמה המיידית. שוק הנדל"ן הוא שוק של ריצה למרחקים ארוכים ואין כאן לחיצה על כפתור שתאפשר לכם לממש את ההשקעה במיידי.

מהם היסודות הנדרשים כדי להגיע לעצמאות כלכלית?

תכנית ברורה כיצד אתם עומדים להגיע למטרות?

ללא תכנית ברורה הכוללת מטרות ויעדים התחומים בזמן, יהיה לכם קשה להגיע למטרה שהצבתם לעצמכם. תכנית משמעותה ירידה לפרטי פרטים של ההשקעות שאתם מתכננים, כולל טבלה של תזרימי מזומנים מההשקעות וכיצד אתם עומדים להשקיע את הכספים שיחזרו מההשקעות.

עצמאות כלכלית דורשת התמדה

אחד האלמנטים הכי חשובים ביותר בעצמאות כלכלית היא ההתמדה. אם בחרנו בתכנית מסוימת, אז ברור שיש גורמים חיצוניים כמו תשואה והצלחה בבחירת ההשקעות, אך במידה והתרחישים מתממשים לחיוב, כדאי להמשיך במומנטום ולא לעצור אותו.

עצמאות כלכלית דורשת עקביות

אז בין התמדה לעקביות יש הבדל. עקביות דווקא מתייחסת לכל הקשור באיתור ההשקעות ולעשות את זה ללא פשרות ועם מתודולוגיה קבועה. אם בחרנו לרכוש רק בתים בהנחה של 20% על מחיר השוק אז נמשיך לדבוק בגישה הזאת כדי להביא עסקאות טובות על השולחן.

לא להיות עיוורים לסיכונים אבל גם לא להשתתק מפחד

סיכונים בהשקעות תמיד יהיו והם תמיד שם. אחת הבעיות של ההצלחה בהשקעות היא שאנחנו לעתים הופכים להיות אדישים לסיכונים וכאן אנחנו עלולים ליפול. הצלחה בדרך שלנו לא אומרת שאין סיכונים והם לא יכולים להתממש. הגישה צריכה להיות אם מחר בבוקר מתרחשת קטסטרופה מה אני עושה בבוקר ומה לעשות כדי שמבחינתנו תהיה לנו מקסימום שליטה במצב ופתרונות. דוגמאות לקטסטרופות הם דיירים שלא משלמים שכר דירה, נזק לבית, עיקול על חשבון הבנק שלנו ודוגמאות דומות.

מחשבון עצמאות כלכלית – איך קובעים עד כמה אנחנו עצמאים כלכלית ולא תלויים בעבודה פיזית?

אחרי שבנינו פורטפוליו של נכסי נדל"ן, אנחנו רוצים להבין מה מידת העצמאות הכלכלית שלנו. זאת שאלה מאוד משמעותית ובעצם גולת הכותרת שלנו, אנחנו באמת רוצים להיות עצמאיים כלכלית ולא תלויים בעבודה. אז נגדיר בכלל מהו מחשבון עצמאות כלכלית. אפשר להתחיל מההגדרה הפשוטה, ראשית נתחיל מההוצאות החודשיות שלנו שלא ניתנות לשינוי? כמה כסף אנחנו מוציאים בכל חודש. נניח שאנחנו מוציאים 20,000 שקל בתור משפחה, השאלה הבאה היא כמה כסף מהכנסות פסיביות יש לנו? נניח שעבדנו קשה והגענו להכנסות של 10,000 שקל נטו בחודש. כך שאנחנו חייבים לצאת לעבודה בכל חודש ולהביא 10,000 שקל ונגיע לעצמאות כלכלית מלאה בהכנסות של 20,000 שקל בחודש. ככה אנחנו יודעים מה אנחנו עוד צריכים לעשות כדי להגיע לשם.

בונוס – איך יצאתי (יריב פז) לעצמאות כלכלית? הסיפור המלא

עבור מי שמכירים את יריב פז ולמי שלא, התחלתי מנקודת פתיחה לא הכי טובה – דירה קטנה מאוד בבת ים. למרות זאת, תמיד היו ליריב פז שאיפות גדולות ובכל פעם שהייתה לי הזדמנות יצאתי למחוזות היזמות. בדרך היו גם הצלחות וגם כישלונות: טרם כניסת יריב פז לעולמות הנדל"ן הוא ניהל בהצלחה חברה מאוד משגשגת לתוכן סלולרי שיצרה רינגטונים שהורידו מאות אלפי ישראלים כל חודש, אלה היו הימים לפני ימי האייפון העליזים. את הרווחים השקיע יריב פז ברכישת נדל"ן וכך אט אט נבנה לו תיק הכנסות פסיביות ולבסוף הקים את פז גרופ כשהוא כבר עצמאי כלכלית.

הפעילות של פז גרופ מגיעה מתוך הנאה ונתינה ולא מתוך צורך בפרנסה קיומית, העובדה הזאת מאפשרת לעשות את הכי טוב לאלפי לקוחות לאורך השנים.

נשמח לסייע בכל שאלה

תגובות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן